Warning: Use of undefined constant full - assumed 'full' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/certe/domains/olsztyn.politycznie.eu/public_html/wp-content/plugins/rss-post-importer/app/classes/front/class-rss-pi-front.php on line 205
 

Wybory prezydenckie w Olsztynie

Podaj dalej!

            Wczoraj poznaliśmy oficjalne wyniki tegorocznych wyborów prezydenckich. Wiemy już, że PAD pozostanie w Pałacu Prezydenckim na kolejne 5 lat. Jego kontrkandydat, Rafał Trzaskowski, musi się obejść ze smakiem, bowiem przegrał różnicą 2,06 punktu procentowego. Pomimo poparcia w większości największych miast w Polsce nie był w stanie zdobyć większej ilości głosów. A jak głosował Olsztyn?

            Po godzinie 21 w dniu wyborów Ipsos opublikował wyniki sondażu exit poll. Na jego podstawie poznaliśmy wstępne wyniki, w których 50,4 proc. ankietowanych wskazało poparcie dla PAD. Była to zatem różnica nieznaczna, bo zaledwie o 0,8 punktu procentowego. Zwolennicy urzędującego prezydenta rychle otworzyli szampany i cieszyli się wygraną swojego kandydata. Pomimo tego, że wówczas nic nie było pewne, przewaga na jego korzyść utrzymała się, a nawet powiększyła.

            Warto też zwrócić uwagę na frekwencję podczas obydwu tur wyborów. Była zaskakująco wysoka – w I turze wyborów była o 15,55 proc. większa niż frekwencja w I turze wyborów w 2015 roku (64,51% do 48,96%). Mało tego, obie tury tegorocznych wyborów mogą poszczycić się 2. największym zainteresowaniem wśród uprawnionych do głosowania w historii III RP. Tylko wybory prezydenckie z 1995 roku charakteryzowały się nieznacznie większą frekwencją.

            W Olsztynie frekwencja wyniosła 70,67 proc. Na 129 254 uprawnionych do głosowania swój głos zdecydowało się oddać 90 694. Aż 64,08% tych głosów olsztynianie przekazali Rafałowi Trzaskowskiemu. W I turze wyborów również pokonał swoich kontrkandydatów osiągając wynik 41,55%. Wynika z tego, że większość mieszkańców od początku deklarowało swoje poparcie wobec kandydata z ramienia KO.

            W 11 największych miastach Polski Trzaskowski również uzyskał większą liczbę głosów niż urzędujący prezydent. PAD większość swoich głosów zdobył na terenach wiejskich i mniejszych miast. Z czego to wynika? Dlaczego Polacy wybrali tak a nie inaczej? Pobudki mogą być różne, tę kwestię pozostawiam do własnej analizy i interpretacji. Pozostaje kwestia ewentualnych protestów wyborczych, a także manifestów ludzi niezadowolonych wynikami.

Podaj dalej!

Korneliusz Komorowski

Jestem młodym człowiekiem z artystyczną duszą, który czasem pisze wiersze - aktualnie przerzuciłem się na artykuły. A to z powodu tego, co studiuję, czyli dziennikarstwa i komunikacji społecznej w naszym mieście Olsztynie. Z góry przepraszam, jeśli treści będą pisane trzynastozgłoskowcem, ale chciałbym, aby pisanie tutaj było dla mnie fajną przygodą i dobrym sposobem na zdobycie dziennikarskiego doświadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

O bezpieczeństwie podczas wakacji z uczestnikami kolonii i obozów

wt Lip 14 , 2020
W trakcie wakacji policjanci spotykają się z uczestnikami obozów i kolonii, by porozmawiać o bezpieczeństwie w trakcie letniego wypoczynku. Funkcjonariusze odwiedzili m.in. dzieci wypoczywające na półkoloniach zorganizowanych przez Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Piszu. Razem z przedstawicielami innych służb sprawdzili też stan bezpieczeństwa harcerzy ZHR wypoczywających na obozie stacjonującym na […]

czytaj koniecznie