Warning: Use of undefined constant full - assumed 'full' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/certe/domains/olsztyn.politycznie.eu/public_html/wp-content/plugins/rss-post-importer/app/classes/front/class-rss-pi-front.php on line 205
 

Dlaczego warto zamieszkać w Olsztynie?

Podaj dalej!

Stolica Warmii i Mazur – przez przejezdnych i turystów uznawana za „zabytek PRL-u”. A to za sprawą szarych, nudnych bloków i wręcz obskurnego dworca głównego, który odstrasza podróżujących autobusem czy pociągiem. Stali bywalcy uważają inaczej i dostrzegają plusy, które miasto jest w stanie zaoferować dla potencjalnych mieszkańców. Zobacz dlaczego warto zamieszkać w Olsztynie!

Serce Mazur na Warmii

            Olsztyn położony jest na Warmii, jednak mazurski akcent jest w nim bardzo dobrze widoczny. Nie ma potrzeby, aby na spacery po lesie jeździć poza miasto, gdyż nieco ponad 1/5 jego powierzchni to lasy. Największy kompleks leśny znajduje się w północnej części Olsztyna, wśród którego przebiega zaledwie kilka dróg. Dzięki temu również widoki z mieszkań na wyższych piętrach cechują się bardzo przyjemną dla oka, zieloną panoramą. Jeśli chodzi o zieleń pomiędzy zabudowaniami to możemy znaleźć wiele parków czy skwerów. Świetnie się sprawdzą w ramach porannego joggingu czy spaceru z pieskiem.

Jednak nie samymi lasami żyją Mazury – są to także liczne jeziora. W granicach administracyjnych miasta znajduje się aż 15 jezior. Nad największym z nich – Jeziorem Ukiel (potocznie nazywanym Krzywym), położona jest plaża miejska. Jeśli oprócz odpoczynku lubimy także popływać to możemy wyróżnić 5 oficjalnych kąpielisk. Jeziora w Olsztynie stanowią 8,15% powierzchni miasta, a największą jeziornością może pochwalić się zachodnia część miasta. Jest to o tyle duża zaleta, że wypoczynek nad wodą czy spacery dookoła jezior są bardzo chętnie wybieraną formą rekreacji przez Polaków.

Jezioro Ukiel, źródło: https://visit.olsztyn.eu/

Podsumowując, około 1/3 powierzchni miasta to tereny przyrodnicze, dlatego świeżego powietrza i miejsc odpoczynku nie brakuje. Bardzo zachęcającym faktem wydaje się to, że na eksplorację lasów i pływanie pod chmurką można pozwolić sobie nie tylko za sprawą wyjazdu w weekend, ale także w tygodniu, bo przecież wszystko jest na miejscu.

Po co komu samochód?

            Olsztyn posiada 35 linii autobusowych i 3 linie tramwajowe, które funkcjonują w obrębie miasta i funkcjonują naprawdę nieźle. W porównaniu do innych miast ceny biletów zarówno jednoliniowych jak i okresowych nie są wysokie. Autobusy nie mają tendencji do spóźniania się, a gdy się spóźniają to raczej nieznacznie. Z łatwością można dostać się z jednego końca miasta na drugi za sprawą jednej przesiadki, a na głównych ulicach, czy też między głównymi obiektami, autobusy i tramwaje jeżdżą bardzo często.

Warto również zwrócić uwagę na modele autobusów jeżdżących po Olsztynie – są to głównie Solaris Urbino 18 i Urbino 12, które są napędzane hybrydowo. Zatem korzystając z komunikacji nie denerwujemy się na innych kierowców, a także szybko i w przyjaźni ze środowiskiem docieramy na miejsce. Same plusy.

Solaris Urbino 18, źródło: https://olsztynskietramwaje.pl/

Przyjemne z pożytecznym

            Oprócz sprawnej komunikacji i kontaktu z naturą Olsztyn jest ciekawym miastem pod względem kultury i rozrywki. To tutaj co rok odbywają się największe juwenalia w Polsce – Kortowiada, która przyciąga ludzi z całego kraju. Przy alei Piłsudskiego mieści się Olsztyńskie Planetarium Astronomiczne, drugie co do wielkości planetarium w Polsce. Jest jednocześnie siedzibą Federacji Miast Kopernikowskich.W sezonie letnim odbywają się spływy kajakowe rzeką Łyną. Ich początek mieści się przy Zamku Kapituły Warmińskiej (obecne Muzeum Warmii i Mazur) na Starym Mieście, a kończą na rozlewisku, gdzie Łyna łączy się z Wadągiem.

Muzeum Warmii i Mazur, źródło: https://visit.olsztyn.eu/

Oprócz tego w Olsztynie znajduje się wiele galerii, teatrów, m.in. Teatr im. Stefana Jaracza czy Biuro Wystaw Artystycznych. W Olsztynie znajdują się również: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina i prywatna szkoła muzyczna Yamaha. Warto zatem pamiętać, że stolica Warmii i Mazur to także miasto przyjazne kulturze, jak i jej rozwojowi.

Podaj dalej!

Korneliusz Komorowski

Jestem młodym człowiekiem z artystyczną duszą, który czasem pisze wiersze - aktualnie przerzuciłem się na artykuły. A to z powodu tego, co studiuję, czyli dziennikarstwa i komunikacji społecznej w naszym mieście Olsztynie. Z góry przepraszam, jeśli treści będą pisane trzynastozgłoskowcem, ale chciałbym, aby pisanie tutaj było dla mnie fajną przygodą i dobrym sposobem na zdobycie dziennikarskiego doświadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Pijany mężczyzna miał opiekować się dziećmi. Okazało się, że jest poszukiwany

pon Lip 6 , 2020
Przed sądem rodzinnym i nieletnich swoje nieodpowiedzialne zachowanie tłumaczyć będzie 45-letni mężczyzna, który pijany sprawował opiekę nad dziećmi partnerki. O tym, że prawdopodobnie nietrzeźwy zajmuje się dziećmi, policjantów powiadomiła anonimowa osoba. Jakby tego było mało, okazało się, że mężczyzna jest poszukiwany przez wymiar sprawiedliwości do odbycia kary pozbawienia wolności.